Система безпеки кожного автомобіля влаштована таким чином, що повітряні подушки airbag в звичайний час абсолютно непомітні. Заховані всередині обшивки сидінь або під спеціальні кришки з маркуванням «SRS» або «Airbag», вони знаходяться в сплячому режимі, а в потрібний момент за частки секунди наповнюються газом, щоб прийняти на себе удар від зіткнення, вберігаючи вас від травм.
Дуже добре, якщо вам у своєму житті ніколи не доведеться побувати в аварії і «познайомитися» з подушкою безпеки, побачивши її в роботі. Але невже вам ніколи не було цікаво – з чого складається подушка безпеки, як і чим вона наповнюється в разі ДТП? Щоб дізнатися про це, вам абсолютно не потрібно розбирати airbag в своєму автомобілі – досить просто прочитати цю статтю.
З чого складається подушка безпеки airbag
Датчики, що фіксують і оцінюють силу удару, і блок управління, що подає команду до спрацьовування подушки безпеки, знаходяться в різних місцях. А сама airbag складається всього з 2 - х деталей, І тому в режимі очікування займає дуже мало місця:
- Оболонка. Найтонша надміцна нейлонова тканина, виготовлена за аналогом парашутної, і складена за тим же принципом. Оболонка подушки безпеки, завдяки надійності тканини і оптимальному складенню, наповнюється миттєво, і витримує найсильніші короткочасні навантаження. Для більшої міцності нейлон просякнутий силіконом, а щоб тканина airbag НЕ злипалася і не слежіваться, її пересипають тальком. У нейлоні обов'язково робляться мініатюрні клапани, через які приблизно через 1 сек. після надування починає потроху виходити газ, щоб люди, що знаходяться в автомобілі, не опинилися заблоковані об'ємної повітряної подушкою, і могли рухатися.
- Газогенератор. Це пристрій складається з камер, в яких знаходиться тверде паливо, 1 - го або 2 - х піропатронів, і фільтрів. Коли в піропатрон надходить сигнал тривоги від блоку управління, він вибухає, запалює заряд, і згорає паливо виділяє газ, який і наповнює подушку безпеки airbag. У новітніх автомобілях газогенератор airbag забезпечує двоетапне наповнення: перший піропатрон надуває її на 80%, а другий підключається тільки в тому випадку, якщо сила удару вимагає додаткової жорсткої фіксації.
Який газ заповнює подушки безпеки
Газ для наповнення подушок безпеки повинен відповідати таким вимогам:
- Дуже швидко вироблятися;
- Бути безпечним для здоров'я;
- Чи не вибухати і не загорятися.
Такий газ знайшовся не відразу, І вченим довелося перебрати кілька варіантів, поки вони не підібрали найоптимальніший:
- Найперші airbag намагалися надувати звичайним стисненим повітрям, Нагнітається за допомогою компресорів. Але встановлені в автомобіль пристрою не справлялися із завданням в досить короткий термін, і від цієї ідеї довелося відмовитися на користь генераторів газу.
- Так як принцип дії надування повітряних подушок airbag за допомогою газогенератора нагадує запуск космічної ракети, для нього спочатку хотіли використовувати ракетне паливо. Але воно виявилося занадто небезпечним, і автомобіль міг вибухнути.
- Деякий час газогенератори заправлялися таблетками нітроцелюлози, Які блискавично виділяли достатню кількість безпечного для здоров'я газу. Але зараз від них майже повністю відмовилися з - за їх вибухонебезпечності.
- І, нарешті, в сучасній системі airbag для надування подушок безпеки стали застосовувати азот. Натрієва кислота, або азид натрію в таблетках ( NaN3 ), Миттєво займається, і за 20 - 50 мілісекунд наповнює подушку безпеки газоподібним азотом, що не володіє вибухонебезпечними і пожежонебезпечними властивостями. Все домішки, які можуть принести шкоду здоров'ю людини, відсіваються при фільтрації. Подушка безпеки airbag надувається тільки чистим азотом, і коли він починає крізь отвори надходити в автомобіль, їм можна дихати без побоювань.
Не виключено, що в найближчому майбутньому вчені розроблять ще більш ефективну систему безпеки для автомобілів, або винайдуть принципово новий склад для того, щоб наповнити їм еірбег. Але на сьогоднішній день систему airbag можна назвати практично досконалою, Про що говорить високий відсоток тих, хто врятувався при ДТП тільки завдяки вчасно наповнив повітряної подушці.