За статистичними даними, впровадження подушок безпеки знизило рівень смертей при серйозних ДТП на 30 %. А це – багато тисяч людей по всьому світу, яким вони допомогли уникнути несумісних з життям пошкоджень організму. Але, як стверджує та ж статистика, в деяких випадках травми можна отримати від самої подушки безпеки.
Чому це відбувається, і так серйозні пошкодження, що наносяться цими пристроями? Які небезпеки можуть таїти в собі повітряні подушки, покликані забезпечувати безпеку водія і пасажирів, і чи можна повністю обійтися без травм при їх спрацьовуванні?
Найпоширеніші пошкодження, завдані подушками безпеки
Коли автомобіль на повному ходу натикається на перешкоду і різко гальмує, тіла знаходяться в ньому людей продовжують рух по інерції. І причиною травми для них є не сам удар по корпусу авто, а зіткнення з твердими елементами салону.
Для того щоб повітряна подушка вчасно встигла прикрити собою жорсткі поверхні, вона повинна розгортатися з величезною швидкістю. Якщо ви дотримуєтеся всіх правил експлуатації Airbag: обов'язково пристібаєтеся ременями безпеки, і не присуваєте сидіння ближче рекомендованих 25см від керма, то травми від такого удару якщо і будуть, то абсолютно незначні. Ремені сповільнять політ тіла назустріч стрімко розправляється оболонці, і зіткнення з нею не принесе істотної шкоди. А синці, садна і навіть зламаний ніс і легкий струс мозку в порівнянні з тим, чого вдається уникнути, можна вважати швидше невеликим незручністю.
Але в разі ігнорування умов використання повітряних подушок, від них дійсно можна отримати травми. Найбільш небезпечні в цьому аспекті фронтальні пристрої – вони самі габаритні, і вилітають прямо в обличчя водієві і передньому пасажиру. Бічні, колінні і шторки менше розмірами, знаходяться на периферії, і випадків серйозного пошкодження цими видами Airbag не зафіксовано.
Отже, які травми можна отримати від подушок безпеки:
- Опіки. Якщо особа або руки під час ДТП будуть знаходитися дуже близько до місця розкриття подушки безпеки, гарячі порохові гази від вибухнув піропатрона обпечуть шкіру.
- Пошкодження рук. Найчастіше така небезпека підстерігає водіїв, які неправильно тримають руки на кермі, або роблять тюнінг, що змінює його природне положення. Вдарила під неправильним кутом подушка безпеки може зламати або вивихнути пальці, зап'ястя або передпліччя.
- Травми ніг. Під час їзди в автомобілі пасажирам не слід схрещувати ноги, а там більше – закидати їх на торпедо. В іншому випадку спрацювала подушка безпеки, скоріш за все, вивихне суглоби або зламає кістки.
- Травми в області шиї і голови. Занадто близька посадка до Airbag збільшить силу удару, а неправильний кут її вильоту підвищить ризик переломів щелеп, ключиць, шийних хребців і черепно - мозкових травм. Змінити траєкторію повітряних подушок можуть наклейки і декоративні прикраси на кришках або неправильно підібраний матеріал в разі їх заміни. Тверді предмети, що знаходяться в роті під час ДТП ( курильні трубки, чупа - чупси і т.д. ), «підштовхнуті» Airbag, можуть вибити зуби і навіть пробити гортань. Щоб уникнути пошкоджень очей і порізів обличчя гострими осколками скла, водіям, які носять окуляри, за кермом рекомендується носити аксесуари тільки з високоміцними лінзами з полікарбонату. Вони не розлітаються на дрібні частинки, а просто покриваються мережею тріщин, і менш травмонебезпечні, ніж скляні.
- Пошкодження тулуба і внутрішніх органів. Сама по собі повітряна подушка, якщо ви пристебнуті ременем безпеки, і сидите від неї на правильному відстані, не може зламати вам ребра і серйозно травмувати внутрішні органи. Але якщо перевозити на колінах або тримаючи в руках габаритні тверді предмети, вона буквально закарбує їх в тіло, заподіявши значні пошкодження.
На основі перерахованих вище фактів можна зробити висновок: травми від подушок безпеки, якщо ви дотримуєтеся правил їх використання, не носять загрозливого характеру. Небезпечні пошкодження можуть викликати тільки неправильні дії водія і пасажирів. Тому бережіть себе, і обов'язково дотримуйтесь всіх заходів, рекомендовані розробниками Airbag.